Playarena
Dodany: Komentarzy: 0

#14 Football Espresso: Pojedynek 1vs1 w ataku

W poprzednich odcinkach, dotyczących gry w ataku, zwracałem często uwagę na szybkie podejmowanie decyzji na boisku, poprzedzone analizą sytuacji boiskowej. Dopełnieniem tego wszystkiego będzie natomiast samo wykonanie, realizacja danego pomysłu przez zawodnika, który musi wykazać się odpowiednimi działaniami technicznymi, aby jego akcja była skuteczna.

W Socca, podobnie jak w piłce nożnej 11-osobowej, wyróżniamy elementy techniki specjalnej, które są tzw. fundamentem działań gracza w posiadaniu piłki. Zaliczamy do nich między innymi:

  1. przyjęcia piłki (np.: stopą, udem, klatką piersiową, po podłożu czy też z powietrza itd.),
  2. uderzenia piłki (podania, strzały, np.: stopą, głową itd.),
  3. prowadzenie piłki.

Dzisiaj chciałbym skoncentrować się na sytuacji, do której w czasie gry w Socca dochodzi bardzo często, czyli do sytuacji 1vs1, kiedy to atakujący realizuje indywidualne działania techniczno-taktyczne. W tym przypadku, używa nie tylko elementów techniki specjalnej jak: prowadzenie piłki, zwody, gra ciałem, ale również dzięki swojej percepcji, analizuje i podejmuje decyzję, aby optymalnie wykorzystać przestrzeń i czas do wygrania pojedynku z obrońcą.

Udany pojedynek 1vs1 sprawia, że atakujący zyskują przewagę liczebną w danej strefie boiska, co stawia ich w korzystnej sytuacji, aby przejść do finalizacji ataku. Ponadto, pojedynek 1vs1 prowokuje każdorazowo u broniących możliwość popełnienia faulu, a w konsekwencji do wykonywania stałego fragmentu gry (rzut wolny, rzut karny) przez atakujących. Wiele zależy więc od miejsca, w którym wygrywamy pojedynek 1vs1. Najkorzystniej jeśli dochodzi do tego w strefie finalizacji, blisko bramki przeciwnika, ponieważ często zawodnik atakujący, bezpośrednio po udanym pojedynku 1vs1, sam może znaleźć się w dogodnej sytuacji do strzelenia gola.

W trakcie meczów Socca możemy zauważyć, że do pojedynków 1vs1 dochodzi wielokrotnie w bocznych sektorach boiska na połowie boiska przeciwnika. Jest to przestrzeń działania skrzydłowych, którzy często charakteryzują się wysokimi umiejętnościami technicznymi, czuciem piłki oraz różnorodnymi rozwiązaniami akcji ofensywnych w sytuacjach 1vs1.

Czym charakteryzuje się skuteczny pojedynek 1vs1 w ataku? W prezentowanych przykładach gry 1vs1 przodem do kierunku ataku, możemy zwrócić uwagę na nagłą zmianę tempa w działaniu gracza w posiadaniu piłki. Wyraźnie widoczny jest moment przyspieszenia po wcześniejszym etapie przygotowania, czyli kontrolę nad piłką (naprowadzanie piłki), balans ciała, zwód lub serię zwodów. Do tego dochodzi równoczesna obserwacja przestrzeni oraz zachowania obrońcy.

Zawodnicy „wysokiej klasy” potrafią wyczekać na najbardziej korzystny moment, aby przyspieszyć działanie ofensywne, np.: obrońca przechodzi do odbioru piłki w chwili, gdy atakujący ma piłkę pod pełną kontrolą i może swobodnie zmienić kierunek prowadzenia wygrywając 1vs1.

Praktycznie w każdej drużynie znajdziemy dobrego „dryblera” o nieprzeciętnych umiejętnościach technicznych. Zawodnicy o takich walorach,  skuteczni w pojedynkach 1vs1, stanowią ogromną wartość dla swojego zespołu. Niejednokrotnie, ich indywidualne akcje decydują o losach meczu. Potrafią z łatwością tworzyć przewagę liczebną, kreować okazje do strzelenia gola dla partnerów lub sami finalizują atak. Socca jest dyscypliną zespołową, a więc na boisku niezbędna będzie współpraca partnerów, którzy swoim zachowaniem pomogą stworzyć warunki (wykreować przestrzeń) do gry 1vs1 dla jednego z graczy zespołu.

Innym rodzajem pojedynku 1vs1 jest moment, w którym znajduje się zawodnik grający na pozycji pivota. Musi on bowiem uporać się z sytuacją kiedy przyjmuje piłkę będąc ustawionym tyłem do bramki przeciwnika (tyłem do kierunku ataku), a obrońca jest za jego plecami. Specyfikę gry pivota będziemy charakteryzować w oddzielnym odcinku naszego cyklu. Organizując atak, musimy pamiętać również o tym, że niektóre przestrzenie na boisku nie są korzystne do podejmowania pojedynków 1vs1. Chodzi oczywiście o strefę inicjacji ataku, blisko bramki atakujących, gdzie ewentualna strata piłki w sytuacji 1vs1 może doprowadzić do niebezpiecznej okazji ze strony przeciwnika.

Podsumowując, wygranie pojedynku 1vs1 w ataku stanowi olbrzymią wartość, dlatego mając w swoim zespole zawodników predysponowanych do takiej gry, powinniśmy pozwolić im (stwarzając odpowiednie warunki na boisku) do podejmowania tego typu akcji ofensywnych.

Czym jest Football Espresso i o co chodzi w tym projekcie, możecie przeczytać TUTAJ. Piętnasty odcinek Football Espresso już w najbliższą środę, 8 lipca, o godzinie 9:00.

Poprzednie odcinki:

#1 Football Espresso: Pole gry Socca

#2 Football Espresso: Strefa ZERO

#3 Football Espresso: Postawa obronna i indywidualne działanie zawodnika w sytuacji 1vs1

#4 Football Espresso: Krycie - zasada trójkąta obronnego

#5 Football Espresso: Strona mocna i strona słaba

#6 Football Espresso: Rozgrzewka

#7 Football Espresso: Główne zasady gry w ataku – wykorzystanie przestrzeni boiska

#8 Football Espresso: Pozycje na boisku zawodników atakujących w Socca

#9 Football Espresso: Systemy gry ofensywnej w Socca

#10 Football Espresso: Regeneracja

#11 Football Espresso: Gra z lotnym bramkarzem

#12 Football Espresso: Kontratak

#13 Football Espresso: Atak w przewadze liczebnej

powrót do listy

Komentarze

Brak komentarzy
Jeżeli chcesz dodać komentarz, musisz być zalogowany. Zaloguj
Advertisement